مرکز آموزش حسابفا
شما در حال مشاهده راهنمای قدیمی (نسخه یک) حسابفا هستید. برای رفتن به راهنمای نسخه جدید حسابفا اینجا را کلیک کنید.
رفتن به صفحه نخست وب سایت  ثبت نام  ورود 

ثبت سند حسابداری دستی


در حسابفا شما می توانید سند دستی ثبت کنید. اگر عملیات مالی دارید که جزء عملیات های روزمره و روتین نمی باشد می توانید بصورت دستی سند آن را ثبت نمایید.

برای ثبت یک سند حسابداری از منوی عملیات مالی گزینه ثبت سند حسابداری را انتخاب میکنیم.

بعنوان مثال تنخواه گردان شما تعدادی هزینه انجام داده است، و شما میخواهید تمام این هزینه ها را در قالب یک سند ثبت کنید. برای اینکار حساب معین هزینه مربوطه و در صورت نیاز حساب تفصیلی هزینه مربوطه را انتخاب کرده و یک به یک هزینه های انجام شده را در ستون بدهکار سند وارد میکنیم. و در نهایت حساب تنخواه گردان را انتخاب کرده و معادل هزینه های انجام شده بستانکار میکنیم.

شما در هنگام ثبت سند میتوانید از شرح های پیش فرض یا پرتکرار استفاده کنید. برای اینکار بر روی دکمه فیلد شرح کلیک کنید.

یک سند را می توانید در دو وضعیت پیش نویس (یا ذخیره موقت) و تایید شده ثبت و ذخیره نمایید. سند پیش نویس یا ذخیره موقت در حساب ها و دفاتر درج نمی شود و میتواند تراز نباشد. از این حالت برای مواقعی که تمام اطلاعات سند در دسترس نیست یا هنوز مشخص و قطعی نشده استفاده می شود. همواره میتوانید سند پیش نویس خود را پس از تکمیل، تایید و به سند قطعی تبدیل کنید. تمام اسناد ذخیره شده از لیست اسناد حسابداری در منوی لیست در دسترس هستند.

شما میتوانید اسناد دستی را حذف یا ویرایش نمایید. اما امکان حذف و ویرایش اسناد اتوماتیک بصورت مستقیم وجود ندارد. برای حذف اسناد اتوماتیک باید برگه مربوطه را حذف یا ویرایش نمایید. مثلاً فاکتور مربوطه را از لیست فاکتور ها، یا یک تراکنش را از لیست دریافت ها و پرداخت ها و ...

نکته

از سند دستی برای ثبت خرید، فروش و دریافت و پرداخت چک نباید استفاده شود، چون امکان ثبت مقدار کالا و مشخصات چک در هنگام ثبت سند دستی وجود ندارد. بنابراین برای ثبت خرید و فروش از عملیات اتوماتیک ثبت فاکتور خرید و ثبت فاکتور فروش و برای چک از عملیات اتوماتیک دریافت و پرداخت چک استفاده کنید.

چاپ سند
برای چاپ یک سند حسابداری، از لیست اسناد حسابداری بر روی سند مورد نظر کلیک کنید و سپس بر روی دکه چاپ یا PDF کلیک نمایید.