مرکز آموزش حسابفا

ثبت یک درآمد در حسابفا


برای ثبت یک (یا چند) درآمد، (بعنوان مثال سود سپرده های بانکی، درآمد حاصل از سرمایه گذاری در بورس، خدمات، تعمیرات و غیره) از منوی عملیات مالی گزینه دریافت وجه را انتخاب میکنیم.

سپس در صفحه دریافت وجه، ابتدا گزینه دریافت «بابت درآمد» را انتخاب کرده سپس از دو لیست انتخابی، درآمد و ریز درآمد را انتخاب میکنیم. بعنوان مثال در اینجا درآمد « سود سپره ها » را بعنوان حساب معین و ریز درآمد « سپرده کوتاه مدت ملت » را بعنوان حساب تفصیلی انتخاب کرده ایم.

دقت کنید که اگر لیست ریز درآمد، خالی است و شامل هیچ آیتمی نیست به این دلیل است که در سرفصل معین مربوطه (در اینجا معین « سود سپره ها ») هیچ حساب تفصیلی (حساب جزء) تعریف نشده است. (در این صورت راهنمای تعریف حساب تفصیلی را مطالعه کنید).

توجه

لازم به ذکر است که حساب جزء یا تفصیلی در نرم افزار حسابفا ، اجباری نیست و تعریف یا عدم تعریف آن به سیاست های موسسه و حسابداری شما بر میگردد. اگر میخواهید همه چیز را بصورت جزئی کنترل کنید حساب های تفصیلی تعریف کنید، اگر نیازی به کنترل ریز و جزئی حساب ها ندارید، نیازی به تعریف حساب های تفصیلی نیز ندارید.

در هر صورت پس از انتخاب نوع درآمد شرح را وارد میکنیم. بعنوان مثال در اینجا مینویسیم: «واریز سود سپرده کوتاه مدت ملت» و تاریخ دریافت را وارد میکنیم : ۱۳۹۵/۰۷/۲۵

سپس گزینه افزودن فیش بانکی را انتخاب کرده و مبلغ سود واریزی و شماره ارجاع تراکنش، و بانکی که واریز به آن انجام شده را انتخاب میکنیم.

سپس دکمه ثبت را می زنیم. با اینکار بصورت اتوماتیک، سیستم یک سند حسابداری به شکل زیر برای ما صادر میکند:

حساب بدهکار بستانکار
بانک ها / بانک ملت ۱،۶۰۰،۰۰۰
سود سپرده ها / سپرده کوتاه مدت ملت ۱،۶۰۰،۰۰۰


تصویر صفحه دریافت وجه و ثبت درآمد

تصویر صفحه دریافت و پرداخت


تصویر سند حسابداری ثبت شده در سیستم بصورت اتوماتیک بابت درآمد دریافتی

تصویر صفحه دریافت و پرداخت